Tiny Tiny RSS - en to sv translation catalogue (633 entries)

en: (Un)hide empty categories
sv: Växla visning av tomma kategorier

en: (Un)hide read feeds
sv: Dölj lästa kanaler

en: (active)
sv: (aktiva)

en: (edit note)
sv: (Redigera notering)

en: , found:
sv: , hittade:

en: 1 month old
sv: 1 månad

en: 1 week old
sv: 1 vecka

en: 2 months old
sv: 2 månader

en: 2 weeks old
sv: 2 veckor

en: 3 months old
sv: 3 månader

en: <b>Hint:</b> you need to fill in your login information if your feed requires authentication, except for Twitter feeds.
sv: <b>Tips:</b> du måste ange din inloggningsinformation till din kanal kräver autenticering (gäller ej Twitter-kanaler).

en: Access Level
sv: Behörighetsnivå

en: Access key
sv: Accessnyckel

en: Access key:
sv: Accessnyckel:

en: Access level
sv: Behörighetsnivå

en: Access level:
sv: Behörighetsnivå:

en: Account created successfully.
sv: Konto skapat.

en: Actions...
sv: Aktiviteter...

en: Activate profile
sv: Aktivera profil

en: Activate selected profile?
sv: Aktivera markerad profil?

en: Adaptive
sv: Adaptivt

en: Add
sv: Lägg till

en: Add action
sv: Lägg till aktivitet

en: Add category
sv: Lägg till kategorier

en: Add one valid RSS feed per line (no feed detection is done)
sv: Lägg till en RSS-url per rad (ingen kanalupptäckt görs)

en: Add rule
sv: Tillämpa regel

en: Added user <b>%s</b> with password <b>%s</b>
sv: Lade til användare <b>%s</b> med lösenord <b>%s</b>

en: Adding feed: %s
sv: Lägger till kanal: %s

en: Adding filter...
sv: Lägger till filter...

en: Adding label %s
sv: Lägger till etikett %s

en: Administrator
sv: Administratör

en: Advanced
sv: Avancerat

en: All
sv: Alla

en: All Articles
sv: Alla artiklar

en: All articles
sv: Alla artiklar

en: All done.
sv: Klar.

en: All feeds
sv: Alla kanaler

en: All feeds:
sv: Alla kanaler:

en: All tags.
sv: Alla taggar.

en: Already subscribed to <b>%s</b>.
sv: Du prenumererar redan på <b>%s</b>.

en: Always display image attachments
sv: Visa alltid bilder

en: Amount of articles to display at once
sv: Visa XX artiklar per gång

en: Any
sv: Alla

en: Apply actions
sv: Tillämpa

en: Archive
sv: Arkiv

en: Archived articles
sv: Arkiverade artiklar

en: Are you sure to report this exception to tt-rss.org? The report will include your browser information. Your IP would be saved in the database.
sv: Vill du rapportera detta fel till tt-rss.org? Rapporten kommer innehålla information om din webbläsare och din ip-adress.

en: Article
sv: Artikel

en: Article archive
sv: Artikelarkiv

en: Article not found.
sv: Hittar inte artikel.

en: Article purging:
sv: Artikelrensning:

en: Article selection
sv: Artikelval

en: Articles matching this filter:
sv: Artiklar som matchar detta filter:

en: Articles shared by URL
sv: Artiklar delade per URL

en: Assign articles to labels automatically
sv: Ange etiketter för artiklar per automatik

en: Assign label
sv: Ange etikett

en: Attachments
sv: Bilagor

en: Authentication
sv: Autenticering

en: Author
sv: Av

en: Automatically expand articles in combined mode
sv: Expandera artiklar automatiskt i kombinerat läge

en: Automatically mark articles as read
sv: Märk artiklar som lästa automatiskt

en: Automatically open next feed with unread articles after marking one as read
sv: Öppna automatiskt nästa kanal som har olästa artiklar efter att du markerat en som läst

en: Available feeds
sv: Tillgängliga kanaler

en: Background:
sv: Bakgrund

en: Batch subscribe
sv: Massprenumerera

en: Blacklisted tags
sv: Svartlistade taggar

en: Browse categories like folders
sv: Bläddra i kategorier som i foldrar

en: Cache images locally
sv: Cachea bilder lokalt

en: Can't create label: missing caption.
sv: Kan inte skapa etikett. Titel saknas

en: Can't create user: no login specified.
sv: Kan inte skapa användare, ingen inloggning angiven.

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancel search
sv: Avbryt sökning

en: Caption
sv: Titel

en: Categories
sv: Kategorier

en: Category title:
sv: Kategorinamn:

en: Change password
sv: Byt lösenord

en: Change password to
sv: Nytt lösenord

en: Check availability
sv: Kontrollera tillgänglighet

en: Check to enable field
sv: Markera för att aktivera

en: Checking version...
sv: Kontrollerar version...

en: Clear
sv: Rensa

en: Clear all generated URLs
sv: Radera alla genererade URLer

en: Clear colors
sv: Rensa färger

en: Clear data
sv: Rensa data

en: Clear feed data
sv: Gallra kanaldata

en: Clear stored data for this plugin?
sv: Radera lagrad data för denna plugin?

en: Click here to register this site as a feed reader.
sv: Klicka här för att registrera denna site som en kanalläsare.

en: Click to edit
sv: Klicka för att redigera

en: Click to edit feed
sv: Klicka för att redigera kanal

en: Click to expand article.
sv: Klicka för att expandera artikeln.

en: Click to pause
sv: Klicka för att pausa

en: Click to play
sv: Klicka för att starta

en: Click to register your SSL client certificate with tt-rss
sv: Registerar ditt SSL klientcertifikat i tt-rss

en: Clicking the following link to invoke your mail client:
sv: Klicka på följande länk för att skicka till ditt e-postprogram:

en: Close article
sv: Stäng artikel

en: Close this dialog
sv: Stäng denna dialogruta

en: Close this window
sv: Stäng fönstret

en: Collapse article
sv: Stäng artikel

en: Collapse feedlist
sv: Öppna kanallistan

en: Colors
sv: Färger

en: Combine
sv: Kombinera

en: Combine selected filters?
sv: Slå ihop markerade filter?

en: Combined feed display
sv: Kombinerad kanalvisning

en: Communication problem with server.
sv: Kommunikationsproblem med servern.

en: Complex expressions might not give results while testing due to issues with database server regexp implementation.
sv: Komplexa uttryck kanske inte ger några testresultat på grund av problem med databasens regexpimplementation

en: Configuration check failed
sv: Konfigurationskontroll misslyckades

en: Configuration saved.
sv: Inställningar sparade.

en: Confirm marking feed as read
sv: Bekräfta markera kanal som läst

en: Confirm password
sv: Bekräfta lösenord

en: Content:
sv: Innehåll:

en: Could not create user <b>%s</b>
sv: Kunde inte skapa användare <b>%s</b>

en: Could not display feed: query failed. Please check label match syntax or local configuration.
sv: Kunde inte visa flöde: sökning misslyckades. Vänligen kontrollera att etiketten har rätt syntax och den lokala konfigurationen

en: Could not find necessary schema file, need version:
sv: Kunde inte hitta rätt schemafil, behöver version:

en: Could not import: incorrect schema version.
sv: Kunde inte importera: inkorrekt version av databasschema

en: Could not import: unrecognized document format.
sv: Kunde inte importera: okänt filformat

en: Could not load XML document.
sv: Kunde inte ladda XML-filen.

en: Could not subscribe to <b>%s</b>.
sv: Kunde inte prenumerera på  <b>%s</b>.

en: Could not subscribe to <b>%s</b>.<br>Can't download the Feed URL.
sv: Kunde inte prenumerera på <b>%s</b> <br>Kan inte ladda ned URL

en: Could not update database
sv: Kunde inte uppdatera databasen

en: Couldn't download the specified URL: %s
sv: Kunde inte ladda ned följande URL: %s

en: Create
sv: Skapa

en: Create Filter
sv: Skapa filter

en: Create filter
sv: Skapa filter

en: Create filter...
sv: Skapa filter...

en: Create label
sv: Skapa etikett

en: Create label...
sv: Skapa etikett...

en: Create link
sv: Skapa länk

en: Create new account
sv: Skapa ett nytt konto

en: Create profile
sv: Skapa profil

en: Create user
sv: Skapa användare

en: Created label <b>%s</b>
sv: Skapade etikett <b>%s</b>

en: Current server time: %s (UTC)
sv: Aktuell servertid: %s (UTC)

en: Customize
sv: Anpassa

en: Customize CSS stylesheet to your liking
sv: Anpassa CSS Stylesheet

en: Customize stylesheet
sv: Anpassa stylesheet

en: Daily
sv: Dagligen

en: Data Import
sv: Importera data

en: Database Updater
sv: Databasuppdatering

en: Debug feed update
sv: Debugga kanaluppdatering

en: Default
sv: Standard

en: Default interval
sv: Standardintervall

en: Default profile
sv: Standardprofil

en: Delete
sv: Radera

en: Denied. Your access level is insufficient to access this page.
sv: Nekad. Din behörighetsnivå är för låg för att ladda denna sida.

en: Description
sv: Beskrivning

en: Deselect everything
sv: Avmarkera allt

en: Desired login:
sv: Önskat användarnamn:

en: Details
sv: Detaljer

en: Disable OTP
sv: Stäng av OTP

en: Disable updates
sv: Inaktivera uppdateringar

en: Display URL
sv: Visa URL

en: Display entries
sv: Visa

en: Display expanded list of feed articles, instead of separate displays for headlines and article content
sv: Visa expanderad lista med artiklar, istället för olika visningar för rubriker och artikeltext

en: Display published OPML URL
sv: Visa publicerad OPML-URL

en: Do not close this dialog until updating is finished. Backup your tt-rss directory before continuing.
sv: Stäng inte denna dialog förrän uppdatering är klar. Gör en backup av din tt-rss-katalog innan du fortsätter.

en: Do not embed images
sv: Bädda inte in bilder

en: Download
sv: Ladda ned

en: Drag the link below to your browser toolbar, open the feed you're interested in in your browser and click on the link to subscribe to it.
sv: Drag länken nedan till din webbläsares verktygsrad, öppna den kanal du är intresserad av i webbläsaren och klicka på länken för att prenumerara på det.

en: Duplicate feed: %s
sv: Kanaldubblett: %s

en: Duplicate label: %s
sv: Etikettsdubblett: %s

en: E-mail
sv: E-post

en: E-mail:
sv: E-post:

en: ERROR!
sv: FEL!

en: Each 12 hours
sv: Var 12:e timme

en: Each 15 minutes
sv: Varje kvart

en: Each 30 minutes
sv: Varje halvtimme

en: Each 4 hours
sv: Var 4:e timme

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit Feed
sv: Redigera kanal

en: Edit Filter
sv: Redigera filter

en: Edit Instance
sv: Redigera instanser

en: Edit Multiple Feeds
sv: Redigera flera kanaler

en: Edit action
sv: Redigera aktivitet

en: Edit article Tags
sv: Redigera artikeltaggar

en: Edit article note
sv: Redigera artikelkommentar

en: Edit category
sv: Redigera kategori

en: Edit feed
sv: Redigera kanal

en: Edit rule
sv: Redigera regel

en: Edit selected feeds
sv: Redigera valda kanaler

en: Edit subscription options
sv: Redigera prenumerationsinställningar

en: Edit tags
sv: Redigera taggar

en: Edit tags for this article
sv: Redigera taggar för denna artikel

en: Edit this feed...
sv: Redigera kanal...

en: Email article
sv: Skicka artikel med e-post

en: Email:
sv: E-post:

en: Enable OTP
sv: Aktivera OTP

en: Enable categories
sv: Aktivera kategorier

en: Enable external API
sv: Aktivera externt API

en: Enable feed categories
sv: Aktivera kategorier

en: Enable selected plugins
sv: Aktivera valda plugins

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Enter your password
sv: Ange lösenord

en: Entered passwords do not match.
sv: Lösenorden stämmer inte överens.

en: Erase all non-starred articles in selected feed?
sv: Radera alla artiklar som inte är stjärnmärkta i markerad kanal?

en: Error receiving version information or no new version available.
sv: Fel i versionsinformation eller ingen ny version

en: Error while parsing document.
sv: Fel i tolkning av dokument.

en: Error: please upload OPML file.
sv: Fel: vänligen ladda upp en OPMLfil.

en: Error: unable to load article.
sv: Fel: kunde inte ladda artikel.

en: Example Pane
sv: Exempelpanel

en: Exit preferences
sv: Lämna inställningarna

en: Export Data
sv: Exportera data

en: Export OPML
sv: Exportera OPML

en: Export my data
sv: Exportera min data

en: Feed
sv: Kanal

en: Feed Title
sv: Kanalens titel

en: Feed URL
sv: Kanal-URL

en: Feed actions:
sv: Kanalaktiviteter:

en: Feed archive
sv: Kanalarkiv

en: Feed not found.
sv: Hittar inte kanal.

en: Feed or site URL
sv: URL för kanal eller webbplats

en: Feed:
sv: Kanal:

en: Feeds
sv: Kanaler

en: Feeds last updated at %s
sv: Kanaler senast uppdaterade %s

en: Feeds require authentication.
sv: Kanalen kräver inloggning.

en: Feeds to subscribe, One per line
sv: Kanaler att prenumerera på, en per rad

en: Feeds with errors
sv: Kanaler med fel

en: Feeds with update errors
sv: Kanaler med uppdateringsfel

en: Feeds without recent updates
sv: Kanaler som inte uppdaterats på länge

en: Filename:
sv: Filnamn:

en: Filters
sv: Filter

en: Firefox integration
sv: Firefox-integration

en: Foreground:
sv: Förgrund

en: Forward article by email
sv: Vidarebefordra artikel via e-post

en: Forward by email
sv: Skicka med e-post

en: Forward selected article(s) by email.
sv: Vidarebefordra markerade artiklar med e-post

en: Found schema version: <b>%d</b>, required: <b>%d</b>.
sv: Fann schemaversion: <b>%d</b>, behöver version: <b>%d</b>.

en: Fresh
sv: Nya

en: Fresh articles
sv: Nya artiklar

en: From:
sv: Från:

en: Frontend sanity check failed.
sv: Frontend sanitetskontroll misslyckades!!

en: Full name
sv: Fullständigt namn

en: Function not supported by authentication module.
sv: Funktionen stöds inte av autenticeringsmodulen.

en: General
sv: Generellt

en: Generate new URL
sv: Skapa ny URL

en: Generate new key
sv: Skapa en ny nyckel

en: Generate new syndication address for this feed?
sv: Skapa ny syndikeringsadress för denna kanal?

en: Go to
sv: Gå till

en: Group headlines in virtual feeds
sv: Gruppera rubriker i virtuella kanaler

en: Hello,
sv: Hej,

en: Help
sv: Hjälp

en: Help topic not found.
sv: Hittade inte något hjälpavsnitt.

en: Hide from Popular feeds
sv: Dölj från populära kanaler

en: Hide read articles and feeds
sv: Dölj lästa artiklar och kanaler

en: Home
sv: Startsidan

en: Hourly
sv: Varje timme

en: How many days of articles to keep (0 - use default)?
sv: Hur många dagars artiklar ska sparas (0 - använda default)?

en: How much is two plus two:
sv: Hur mycket är två plus två?:

en: I have scanned the code and would like to enable OTP
sv: Jag har läst av bilden och vill aktivera OTP

en: Icon
sv: Ikon

en: If you have imported labels and/or filters, you might need to reload preferences to see your new data.
sv: Om du har importerat etiketter eller filter måste du ladda om inställningarna för att se uppdateringarna

en: Ignore Scoring
sv: Ignorera poängsättningen

en: Import
sv: Importera

en: Import and export
sv: Importera och exportera

en: Import my OPML
sv: Importera OPML

en: Importing OPML...
sv: Importera OPML...

en: Inactive feeds
sv: Inaktiva kanaler

en: Include in e-mail digest
sv: Inkludera i e-postsammanfattningen

en: Include settings
sv: Inkludera inställningar

en: Incorrect database schema version. &lt;a href='db-updater.php'&gt;Please update&lt;/a&gt;.
sv: Fel version av datenbasschema. &lt;a href='update.php'&gt;Vänligen uppdatera&lt;/a&gt;.

en: Incorrect password
sv: Felaktigt lösenord

en: Incorrect username or password
sv: Felaktig inloggning

en: Instance
sv: Instans

en: Instance URL
sv: Instans-URL

en: Inverse
sv: Invertera

en: Invert
sv: Invertera

en: Invert selection
sv: Invertera val

en: Keyboard Shortcuts
sv: Kortkommandon

en: Keyboard shortcuts
sv: Kortkommandon

en: Keyboard shortcuts help
sv: Hjälp för kortkommandon...

en: Label Editor
sv: Etikettseditor

en: Labels
sv: Etiketter

en: Labels:
sv: Etiketter:

en: Language:
sv: Språk:

en: Last connected
sv: Senast ansluten

en: Last logged in
sv: Senste inloggning

en: Last login
sv: Senaste inloggning

en: Last update:
sv: Senaste uppdatering:

en: Limit search to:
sv: Begränsa sökning till:

en: Link Instance
sv: Länka instanser

en: Link instance
sv: Länka instanser

en: Linked
sv: Länkad

en: Live updating is considered experimental. Backup your tt-rss directory before continuing. Please type 'yes' to continue.
sv: Liveuppdatering är en experimentell funktion. Gör backup på din tt-rss-katalog innan du fortsätter. Skriv 'ja' för att fortsätta.

en: Load more...
sv: Ladda fler...

en: Loading, please wait...
sv: Laddar, vänta...

en: Log in
sv: Logga in

en: Login
sv: Användarnamn

en: Login field cannot be blank.
sv: Användarnamnet kan inte vara tomt.

en: Login with an SSL certificate
sv: Logga in med SSL-certifikat

en: Login:
sv: Användarnamn:

en: Logout
sv: Utloggning

en: Long date format
sv: Långa datum

en: Look for
sv: Sök efter

en: Manage profiles
sv: Hantera profiler

en: Manual purge
sv: Manuell gallring

en: Mark above as read
sv: Märk ovanstående som lästa

en: Mark all articles as read?
sv: Flagga alla artiklar som lästa?

en: Mark all articles in %s as read?
sv: Märk alla artiklar i %s som lästa??

en: Mark all feeds as read
sv: Märk alla kanaler som lästa

en: Mark articles in e-mail digest as read
sv: Flagga artiklar i e-postsammanfattning som lästa

en: Mark as read
sv: Markera som lästa

en: Mark below as read
sv: Märk nedanstående som lästa

en: Mark feed as read
sv: Flagga kanal som läst

en: Mark updated articles as unread
sv: Flagga uppdaterade artiklar som olästa

en: Match
sv: Regler

en: Match any rule
sv: Matcha alla regler

en: Match:
sv: Sök:

en: Maximum age of fresh articles (in hours)
sv: Maxålder för nya artiklar (i timmar)

en: More Feeds
sv: Fler kanaler

en: More actions...
sv: Fler aktiviteter...

en: More feeds
sv: Fler kanaler

en: More...
sv: Mer...

en: Move back
sv: Åter

en: Multiple articles
sv: Flera artiklar

en: Multiple feed URLs found.
sv: Hittade flera kanal-URLs.

en: Never purge
sv: Radera aldrig

en: New password
sv: Nytt lösenord

en: New password cannot be blank.
sv: Nytt lösenord får inte vara tomt.

en: New user registrations are administratively disabled.
sv: Nyregistrering av användare är inaktiverat.

en: New user registrations are currently closed.
sv: Nyregistrering av användare är tillfälligt avbruten.

en: New version available!
sv: Ny version tillgänglig!

en: New version of Tiny Tiny RSS is available (%s).
sv: Ny version av Tiny Tiny RSS tillgänglig(%s).

en: New version of Tiny Tiny RSS is available!
sv: Ny version av Tiny Tiny RSS finns att ladda ner!

en: No article is selected.
sv: Ingen artikel vald.

en: No articles are selected.
sv: Inga artiklar valda.

en: No articles found to display.
sv: Hittade inga artiklar att visa.

en: No articles found to mark
sv: Hittade inga artiklar att flagga

en: No categories are selected.
sv: Inga kategorier valda.

en: No feed selected.
sv: Ingen kanal vald.

en: No feeds are selected.
sv: Ingen kanal vald.

en: No feeds found in <b>%s</b>.
sv: Hittade inga kanaler på <b>%s</b>.

en: No feeds found.
sv: Inga kanaler funna.

en: No filters are selected.
sv: Inga filter valda.

en: No instances are selected.
sv: Inga instanser valda.

en: No labels are selected.
sv: Inga etiketter valda.

en: No matching users found.
sv: Hittade inga matchande användare.

en: No operation to perform.
sv: Ingen aktivtet vald.

en: No profiles are selected.
sv: Inga profiler valda.

en: No recent articles matching this filter have been found.
sv: Inga nya artiklar som matchar detta filter funna.

en: No starred articles found to display.
sv: Hittade inga stjärnmarkerade artiklar.

en: No unread articles found to display.
sv: Hittade inga olästa artiklar.

en: No unread feeds.
sv: Inga olästa kanaler.

en: No updated articles found to display.
sv: Hittade inga uppdaterade artiklar.

en: No users are selected.
sv: Ingen användare markerad.

en: No users defined.
sv: Inga användare definierade.

en: None
sv: Ingen

en: Not logged in
sv: Inte inloggad

en: Not work safe (click to toggle)
sv: NSFW (klicka för att växla)

en: Nothing found (click to reload feed).
sv: Hittade inget (klicka för att ladda om kanal)

en: OFF
sv: AV

en: ON
sv: PÅ

en: OPML Utility
sv: OPML verktyg

en: Old password
sv: Gammalt lösenord

en: Old password cannot be blank.
sv: Föregående lösenord kan inte vara tomt.

en: Old password is incorrect.
sv: Felaktigt gammalt lösenord.

en: On catchup show next feed
sv: Visa nästa kanal när vi är ikapp

en: One time passwords / Authenticator
sv: (OTP) / Authentifikator

en: Only main settings profile can be migrated using OPML.
sv: Endast huvudprofilens inställningar kan migreras med OPML.

en: Open in new window
sv: Öppna i nytt fönster

en: Open next article
sv: Öppna näst artikel

en: Open next article (don't scroll long articles)
sv: Öppna nästa artikel (skrolla inte långa artiklar)

en: Open next feed
sv: Öppna nästa kanal

en: Open original article
sv: Öppna orginalartikeln

en: Open previous article
sv: Öppna föregående artikel

en: Open previous article (don't scroll long articles)
sv: Öppna föregående artikel (skrolla inte långa artiklar)

en: Open previous feed
sv: Öppna föregående kanal

en: Open regular version
sv: Öppna normal version

en: Options
sv: Alternativ

en: Originally from:
sv: Ursprungligen från:

en: Other
sv: Övriga

en: Other actions:
sv: Andra aktiviteter:

en: Other interface tips are available in the Tiny Tiny RSS wiki.
sv: Fler tips finns i wikin.

en: Password
sv: Lösenord

en: Password has been changed.
sv: Lösenord uppdaterat.

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Perform Action
sv: Utför aktivitet

en: Perform updates
sv: Utför uppdatering

en: Performing updates...
sv: Uppdatering pågår...

en: Personal data
sv: Personlig info

en: Personal data / Authentication
sv: Personlig info / Authenticering

en: Place in category:
sv: Lägg i kategori:

en: Play
sv: Start

en: Playing...
sv: Spelar...

en: Please backup your database before proceeding.
sv: Gör en backup av databasen innan du forsätter.

en: Please choose a profile to activate.
sv: Välj en profil att aktivera.

en: Please choose an OPML file first.
sv: Välj en OPML-fil först.

en: Please choose the file first.
sv: Välj fil först.

en: Please enable mail plugin first.
sv: Aktivera e-post-pluginen först.

en: Please enter category title:
sv: Ange kategorititel:

en: Please enter label caption:
sv: Ange etikett-titel:

en: Please enter login:
sv: Ange inloggning:

en: Please enter new score for selected articles:
sv: Ange ny poäng för markerade artiklar:

en: Please enter new score for this article:
sv: Ange ny poäng för denna artikel:

en: Please enter your one time password:
sv: Ange ditt engångslösenord:

en: Please select an image file to upload.
sv: Välj en bild att ladda upp.

en: Please select only one feed.
sv: Markera endast en kanal.

en: Please select only one filter.
sv: Markera endast ett filter.

en: Please select only one instance.
sv: Välj enbart en instans.

en: Please select only one user.
sv: Markera endast en användare.

en: Please select some feed first.
sv: Markera några kanaler först.

en: Popular feeds
sv: Populära kanaler

en: Power User
sv: Superanvändare

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Preferences...
sv: Inställningar...

en: Prepare data
sv: Förbered data

en: Processing category: %s
sv: Bearbetar kategori: %s

en: Profile:
sv: Profil:

en: Public OPML URL
sv: Publik OPML-URL

en: Publish article
sv: Publicera artikel

en: Published
sv: Publicerade

en: Published & shared articles / Generated feeds
sv: Publicerade och delade artiklar / Genererade kanaler

en: Published OPML does not include your Tiny Tiny RSS settings, feeds that require authentication or feeds hidden from Popular feeds.
sv: Publicerad OPML inkluderar inte dina Tiny Tiny RSS-inställningar, kanaler som kräver autenticering eller kanaler som är dolda för populära kanaler

en: Published articles
sv: Publicerade artiklar

en: Published articles and generated feeds
sv: Publicerade artiklar och genererade kanaler

en: Published articles are exported as a public RSS feed and can be subscribed by anyone who knows the URL specified below.
sv: Publicerade artiklar exporteras som en publik RSS-kanal och kan bli prenumerarde på av alla med URLen nedan

en: Purge articles after this number of days (0 - disables)
sv: Radera artikel efter X dagar (0 - deaktiverar)

en: Purge unread articles
sv: Radera olästa artiklar

en: Ready to update.
sv: Redo att uppdatera.

en: Recently read
sv: Nyligen lästa

en: Refresh current feed
sv: Uppdatera aktuell kanal

en: Register
sv: Registrera

en: Registered
sv: Registrerad

en: Registration failed.
sv: Registrering misslyckades.

en: Regular version
sv: Standardversion

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove category
sv: Ta bort kategori

en: Remove category %s? Any nested feeds would be placed into Uncategorized.
sv: Radera kategori %s? Nästlade kanaler placeras i Okategoriserat.

en: Remove filter?
sv: Radera filter?

en: Remove label
sv: Radera etikett

en: Remove selected
sv: Ta bort valda kategorier

en: Remove selected categories?
sv: Radera markekrade kategorier?

en: Remove selected feeds from the archive? Feeds with stored articles will not be removed.
sv: Radera markerade kanaler från arkivet? Kanaler med sparade artiklar kommer inte raderas..

en: Remove selected feeds?
sv: Radera markerade kanaler?

en: Remove selected filters?
sv: Radera markerade filter?

en: Remove selected instances?
sv: Ta bort markerade instanser?

en: Remove selected labels?
sv: Radera markerade etiketter?

en: Remove selected profiles
sv: Radera markerade profiler

en: Remove selected profiles? Active and default profiles will not be removed.
sv: Radera markerade profiler? Aktiva profiler tas inte bort.

en: Remove selected users? Neither default admin nor your account will be removed.
sv: Radera markerade användare? Varken admin eller ditt konto kan raderas.

en: Remove stored feed icon?
sv: Radera sparad ikon för kanalen?

en: Replace
sv: Ersätt

en: Replace current OPML publishing address with a new one?
sv: Byt nuvarande OPML-adress med en ny?

en: Request not authorized.
sv: Inte tillåtet.

en: Rescore all articles? This operation may take a lot of time.
sv: Beräkna nya värden på alla artiklar? Detta kan ta mycket lång tid.

en: Rescore articles
sv: Poängsätt på nytt

en: Rescore articles in %s?
sv: Beräkna om poängen för artiklarna i %s?

en: Rescore articles in selected feeds?
sv: Beräkna värden på artiklarna i markerade kanaler på nytt?

en: Rescore feed
sv: Beräkna kanalens poäng på nytt

en: Reset password
sv: Återställ lösenord

en: Reset password of selected user?
sv: Återställ lösenordet för markerad användare?

en: Reset selected labels to default colors?
sv: Återställ valda etiketter till standardfärger?

en: Reset sort order
sv: Återställ sorteringsordningen

en: Reset subscription? Tiny Tiny RSS will try to subscribe to the notification hub again on next feed update.
sv: Återställ prenumeration? Tiny Tiny RSS kommer försöka prenumerera på notifikationshubben igen vid nästa kanaluppdatering.

en: Reset to defaults
sv: Återställ till standard

en: Reset to defaults?
sv: Återställ till standardvärden?

en: Resets PubSubHubbub subscription status for push-enabled feeds.
sv: Återställ PubSubHubbub-prenumerationer för push-uppdaterade feeds.

en: Resubscribe to push updates
sv: Återprenumerera på push-uppdateringar:

en: Return to Tiny Tiny RSS
sv: Åter till Tiny Tiny RSS

en: Return to preferences
sv: Åter till inställningarna

en: Reverse headline order (oldest first)
sv: Omvänd sortering (äldsta överst)

en: SQL escaping test failed, check your database and PHP configuration
sv: SQL Escaping Test fehlgeschlagen, überprüfen Sie Ihre Datenbank und PHP Konfiguration

en: Sample value
sv: Exempelvärde

en: Save
sv: Spara

en: Save action
sv: Spara aktivitet

en: Save changes to selected feeds?
sv: Spara ändringar i markerade kanaler?

en: Save configuration
sv: Spara konfiguration

en: Save data
sv: Spara

en: Save rule
sv: Spara regel

en: Scan the following code by the Authenticator application:
sv: Läs in följande QR-kod med Authenticatorn:

en: Schema upgrade impossible. Please update Tiny Tiny RSS files to the newer version and continue.
sv: Kan inte uppdatera schema. Uppdatera Tiny Tiny RSS på filsystemet till en ny version

en: Scroll down
sv: Skrolla ned

en: Scroll up
sv: Skrolla upp

en: Search
sv: Sök

en: Search results: %s
sv: Sökresultat: %s

en: Search...
sv: Sök...

en: Select
sv: Markera

en: Select all articles
sv: Välj alla

en: Select by tags...
sv: Välj artiklar från tagg...

en: Select item(s) by tags
sv: Välj artiklar från taggar

en: Select published
sv: Välj publicerade

en: Select starred
sv: Välj markerade

en: Select theme
sv: Välj tema

en: Select unread
sv: Välj olästa

en: Select:
sv: Markera:

en: Selection toggle:
sv: Invertera val:

en: Selection:
sv: Markering:

en: Send e-mail
sv: Skicka e-post

en: Session failed to validate (incorrect IP)
sv: Kunde inte verifiera session (fel IP)

en: Set score
sv: Ange poäng

en: Set value
sv: Ange värde

en: Setting preference key %s to %s
sv: Sätter %s till %s

en: Settings Profiles
sv: Inställningsprofiler

en: Share
sv: Dela

en: Share article by URL
sv: Dela artikel via URL

en: Share by URL
sv: Dela via URL

en: Share with Tiny Tiny RSS
sv: Dela med Tiny Tiny RSS

en: Shared article will appear in the Published feed.
sv: Delad artikel visas i 'Publicerade artiklar'.

en: Short date format
sv: Korta datum

en: Show articles
sv: Visa artiklarna

en: Show content preview in headlines list
sv: Förhandsgranska text i rubriklistan

en: Show help dialog
sv: Hjälpfönster

en: Show images in posts
sv: Visa bilder i artiklar

en: Show search dialog
sv: Visa sökdialogen

en: Show tag cloud...
sv: Visa taggmoln...

en: Some feeds have update errors (click for details)
sv: Vissa kanaler har uppdateringsfel (klicka för detaljer)

en: Sorry, this username is already taken.
sv: Användarnamnet är tyvärr redan upptaget.

en: Sorry, your browser does not support sandboxed iframes.
sv: Din webbläsare stöder inte sandboxade iframes

en: Sort articles
sv: Sortera artiklarna

en: Sort feeds by unread articles count
sv: Sortera kanal efter antal olästa artiklar

en: Sort feeds by unread count
sv: Sortera kanaler efter antal olästa artiklar

en: Sort headlines by feed date
sv: Sortera rubriker efter kanalens datum

en: Special
sv: Specialkanaler

en: Specified URL doesn't seem to contain any feeds.
sv: Den angivna URLen verkar inte innehålla någon kanal.

en: Specified URL seems to be invalid.
sv: Den angivna URLen verkar vara felaktig.

en: Star article
sv: Stjärnmärk artikeln

en: Starred
sv: Stjärnmärkta

en: Starred articles
sv: Stjärnmärkta artiklar

en: Start update
sv: Starta uppdateringen

en: Stored feeds
sv: Sparade kanaler

en: Strip all but most common HTML tags when reading articles.
sv: Ta bort alla utom de vanligast HTML-taggarna från artiklarna.

en: Strip unsafe tags from articles
sv: Ta bort osäkra taggar från artiklar

en: Subject:
sv: Ärende:

en: Submit registration
sv: Registrera

en: Subscribe
sv: Prenumerera

en: Subscribe in Tiny Tiny RSS
sv: Prenumerera i Tiny Tiny RSS

en: Subscribe to %s in Tiny Tiny RSS?
sv: Prenumerera på %s i Tiny Tiny RSS?

en: Subscribe to Feed
sv: Prenumerera på kanal

en: Subscribe to feed
sv: Prenumerera på kanal

en: Subscribe to feed...
sv: Prenumerera på kanal...

en: Subscribe to selected feed
sv: Prenumerera på vald kanal

en: Subscribed feeds
sv: Prenumererade kanaler

en: Subscribed feeds count
sv: Antal prenumererade kanaler

en: Subscribed to %s
sv: Prenumererar nu på %s

en: Subscribed to <b>%s</b>.
sv: Prenumererar på <b>%s</b>.

en: Subscribing to feeds...
sv: Prenumerera på kanaler...

en: Switch to digest...
sv: Byt läge till sammanfattning...

en: System plugins
sv: Systemplugins

en: Tag cloud
sv: Taggmoln

en: Tags for this article (separated by commas):
sv: Taggar för denna artikel (kommaseparerade):

en: Tags to consider NSFW (comma-separated)
sv: Lista NSFW-taggar (kommaseparerade)

en: The configuration was saved.
sv: Konfigurationen sparad.

en: These feeds have not been updated because of errors:
sv: Följande kanaler har inte blivit uppdaterade pga fel:

en: These feeds have not been updated with new content for 3 months (oldest first):
sv: Följande kanaler har inte uppdaterats med nytt innehåll på 3 månader (äldst först):

en: This Tiny Tiny RSS site can be used as a Firefox Feed Reader by clicking the link below.
sv: Denna Tiny Tiny RSS-site kan användas som en kanalläsare för Firefox genom att klicka på länken nedan

en: This feed
sv: Denna kanal

en: This feed requires authentication.
sv: Denna kanal kräver autenticering.

en: This option enables sending daily digest of new (and unread) headlines on your configured e-mail address
sv: Skicka dagliga sammanställningar över nya (och olästa) rubriker till din e-post

en: This program requires XmlHttpRequest to function properly. Your browser doesn't seem to support it.
sv: Denna sida behöver XmlHttpRequest för att kunna köras. Din webbläsare verkar inte stöda det.

en: This program requires cookies to function properly. Your browser doesn't seem to support them.
sv: Denna sida behöver cookies för att fungera. Din webbläsare verkar inte stöda det.

en: This will invalidate all previously generated feed URLs. Continue?
sv: Detta tar bort alla tidigare skapade kanal-URLer. Fortsätt?

en: This will invalidate all previously shared article URLs. Continue?
sv: Detta tar bort alla tidigare delade artikel-URLer. Fortsätt?

en: Tiny Tiny RSS data update script.
sv: Skript för att uppdatera Tiny Tiny RSS.

en: Tiny Tiny RSS database is up to date.
sv: Tiny Tiny RSS databas är uppdaterad.

en: Title:
sv: Titel:

en: To:
sv: Till:

en: Toggle combined mode
sv: Växla komboläge

en: Toggle published
sv: Växla publicering

en: Toggle starred
sv: Växla stjärnmarkering

en: Toggle unread
sv: Växla olästa

en: Toggle widescreen mode
sv: Växla widescreenläge

en: Try to send digests around specified time
sv: Skicka sammanfattningar kring klockan

en: Un/collapse current category
sv: Öppna/stäng aktuell kategori:

en: Un/collapse sidebar
sv: Växla sidomeny

en: Un/hide read feeds
sv: Växla visning av lästa kanaler

en: Uncategorized
sv: Okategoriserat

en: Unknown option: %s
sv: Okänt alternativ: %s

en: Unpublish article
sv: Avpublicera artikeln

en: Unread
sv: Olästa

en: Unshare all articles
sv: Ta bort delning av alla artiklar

en: Unstar article
sv: Ta bort stjärnmarkering från artikeln

en: Unsubscribe
sv: Avbeställ kanalen

en: Unsubscribe from %s?
sv: Säg upp prenumeration på %s?

en: Unsubscribe from selected feeds
sv: Ta bort prenumeration för valda kanaler

en: Unsubscribe from selected feeds?
sv: Säg upp prenumeration på markerade kanaler?

en: Update
sv: Uppdatera

en: Update Tiny Tiny RSS
sv: Uppdatera Tiny Tiny RSS

en: Update daemon is enabled in configuration, but daemon process is not running, which prevents all feeds from updating. Please start the daemon process or contact instance owner.
sv: Uppdateringsdemon är aktiverad i konfigurationen, men processen körs inte. Detta förhindrar alla kanaler från att uppdateras. Starta om processen eller kontakta den som administrerar instansen.

en: Update daemon is taking too long to perform a feed update. This could indicate a problem like crash or a hang. Please check the daemon process or contact instance owner.
sv: Uppdateringsprocessen tar för lång tid på sig att uppdatera. Detta kan indikera en låsning eller hängning. Kontrollera processen eller kontakta administratören.

en: Updating to version %d...
sv: Uppdaterar till version %d...

en: Upload new icon for this feed?
sv: Ladda upp ny ikon för denna kanal?

en: Use default
sv: Standardvärden

en: Use feed-specified date to sort headlines instead of local import date.
sv: Sortera efer kanaldatum istället för efter importdatum

en: Use less traffic
sv: Använd mindre datatrafik

en: Use one access key for both linked instances.
sv: Använd samma accessnyckel för bägge länkade instanserna

en: Use this bookmarklet to publish arbitrary pages using Tiny Tiny RSS
sv: Använd denna bookmarklet för att publicera webbsidor genom Tiny Tiny RSS

en: User
sv: Användare

en: User <b>%s</b> already exists.
sv: Användare <b>%s</b> finns redan.

en: User Editor
sv: Användareditor

en: User details
sv: Användardetaljer

en: User not found
sv: Hittade inte användare

en: User plugins
sv: Användarplugins

en: User timezone
sv: Användarens tidszon

en: Users
sv: Användare

en: Uses UTC timezone
sv: Använd UTC-tid

en: Using OPML you can export and import your feeds, filters, labels and Tiny Tiny RSS settings.
sv: Med OPML kan du importera och exportera dina kanaler, filter, etiketter och Tin Tiny RSS inställningar

en: View as RSS
sv: Visa som RSS

en: View as RSS feed
sv: Visa RSS-kanal

en: Visit the website
sv: Besök den officiella webbsiten

en: Weekly
sv: Veckovis

en: When this option is enabled, headlines in Special feeds and Labels are grouped by feeds
sv: Gruppera rubriker efter kanaler i Etiketter och Specialkanaler

en: Which Tags?
sv: Vilka taggar?

en: You are already subscribed to this feed.
sv: Du prenumererar redan på denna kanal.

en: You can connect other instances of Tiny Tiny RSS to this one to share Popular feeds. Link to this instance of Tiny Tiny RSS by using this URL:
sv: Du kan ansluta till andra instanser av Tiny Tiny RSS för att dela populära kanaler. Använd följande URL:

en: You can disable all articles shared by unique URLs here.
sv: Du kan inaktivera alla artiklar som delas ut med unik URL här.

en: You can export and import your Starred and Archived articles for safekeeping or when migrating between tt-rss instances.
sv: Du kan importera och exportera dina stjärnmärkta och arkiverad artiklar så att du har en backup eller för att flytta mellan tt-rss instanser.

en: You can override colors, fonts and layout of your currently selected theme with custom CSS declarations here. <a target="_blank" class="visibleLink" href="%s">This file</a> can be used as a baseline.
sv: Sie können Farben, Schriftarten und das Layout Ihres aktuell gewählten Themas mit einem eigenen CSS-Stylesheet überschreiben. <a target="_blank" class="visibleLink" href="%s">Diese Datei</a> kann als Grundlage benutzt werden.

en: You can share this article by the following unique URL:
sv: Du kan dela denna artikel genom följande unika URL:

en: You can update using built-in updater in the Preferences or by using update.php
sv: Du kan uppdatera med din inbyggda uppdateraren under Inställningar eller med update.php

en: You can view this feed as RSS using the following URL:
sv: Du kan se denna kanal som RSS på följande URL:

en: You can't edit this kind of feed.
sv: Denna typ av kanal kan inte redigeras.

en: You can't rescore this kind of feed.
sv: Den här typen av kanal kan inte poängsättas.

en: You can't unsubscribe from the category.
sv: Du kan inte säga upp prenumeration på kategorin.

en: You should be able to edit the message before sending in your mail client.
sv: Du bör kunna redigera ditt meddelande innan det skickas

en: You will need a compatible Authenticator to use this. Changing your password would automatically disable OTP.
sv: Du behöver en kompatible Authenticator för att använda detta. Byter du lösenord inaktiverar automatiskt OTP

en: Your OPML can be published publicly and can be subscribed by anyone who knows the URL below.
sv: Din OPML-fil kan publiceras publikt och den kan bli prenumererad på av alla som känner till URLen nedan

en: Your Public OPML URL is:
sv: Din publika OPML-URL är:

en: Your Tiny Tiny RSS database needs update to the latest version (<b>%d</b> to <b>%d</b>).
sv: Ihre Tiny Tiny RSS Datenbank benötigt eine Aktualisierung auf die neuste Version (<b>%d</b> nach <b>%d</b>).

en: Your Tiny Tiny RSS installation is up to date.
sv: Din Tiny Tiny RSS är uppdaterad till senaste version.

en: Your access level is insufficient to open this tab.
sv: Du har inte rättigheter att öppna denna flik

en: Your access level is insufficient to run this script.
sv: Du har inte behörighet att köra detta skript.

en: Your database schema is from a newer version of Tiny Tiny RSS.
sv: Ditt databasschema är för en nyare Tiny Tiny RSS Version.

en: Your password is at default value, please change it.
sv: Byt lösenord.

en: Your personal data has been saved.
sv: Dina personliga data sparas.

en: Your registration information is incomplete.
sv: Fll i samtliga uppgifter.

en: Your temporary password will be sent to the specified email. Accounts, which were not logged in once, are erased automatically 24 hours after temporary password is sent.
sv: Ditt tillfälliga lösenords skickas till angiven e-postadress. Om du inte loggar in inom 24 timmar kommer kontot automatiskt att raderas

en: [Forwarded]
sv: [Vidarebefordrat]

en: [tt-rss] Password change notification
sv: [tt-rss] Info: Nytt lösenord

en: in
sv: i

en: limit:
sv: Gräns:

en: mark as read
sv: markera som läst

en: no tags
sv: Inga taggar

en: on field
sv: i fält

en: unknown type
sv: Okänd typ

en: with parameters:
sv: med parametrar:
